Türkiye’nin ilk Blockchain Hackathon’u BlockCircus İstanbul’da Gerçekleşecek

blockcircus
Turkiye’nin ilk kapsamlı Hackathon’u 29 Haziran – 1 Temmuz günlerinde Istanbul Kolektif House Levent’te gerçekleşecek.
Kısa süre içerisinde 20’den fazla mentor, 12 partner ve birden çok sponsorluk ile etkinliğe destek sağlandı. Destekçiler arasında IBM, 500 Startups ve Hackquarters gibi yakından tanıdığımız firmalar da var.
Etkinliğin amacı bu alana ilgili yazılımcı ve tasarımcıları, ekosistemdeki başarılı eğitmen ve mentörlerle bir araya getirerek blockchain üzerine ürün geliştirebilmelerine yardımcı olmak.
Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek bu ücretsiz etkinliğe katılımın oldukça fazla olması bekleniyor.

Blockcircus Blockchain Etkinliği


Bitcoin herkes tarafından bilinmesine rağmen, arkasındaki teknoloji Blockchain hakkında bilgi sahibi çok az insan var. Son dönemdeki gelişmelerle birlikte Blockchain altyapısının sektöre getirdiği yenilikler, bu alanda yeni bir çağın açılacağına dair ipuçları veriyor. Ancak bu değişimin gerçekleşmesinin önünde pek çok problem bulunmaktadır. Teknik problemlerin dışında, dünya genelinde en büyük problem, bu alanda yeterli geliştirici (yazılımcı&tasarımcı) bulunmamasıdır. Özellikle Türkiye’de kriptoparalara büyük ilgi olmasına rağmen, yeni ürün geliştirme kısmında oldukça eksik durumdayız. Yani kullanıyoruz, ancak üretmiyoruz.

Uzun yıllar Türkiye ve Amerika’da yazılım alanında çalışmaları ile seri girişimci olarak tanıdığımız Kemal Apaydın bu alanda yeni bir çözüm getiriyor. Blockchain alanında son 5 yıldır mining ile başlayan, San Francisco’da bulunduğu süre içerisinde işin daha çok teknoloji tarafında çalışmalar yapan Kemal Apaydın liderliğinde, etkinlik alanında deneyimli Ali Perik, Ezgi Erdem ve Zeynep Özbay, Türkiye’nin ilk Blockchain Eğitim Hackathonu olan Blockcircus’u düzenliyorlar. Etkinliğin amacı bu alana ilgili yazılımcı ve tasarımcıları, ekosistemdeki başarılı eğitmen ve mentorlarla biraraya getirerek blockchain üzerine ürün geliştirebilmelerine yardımcı olmak. Ücretsiz gerçekleşecek etkinlik 29 Haziran-1 Temmuz arasında İstanbul Kolektif House Levent’de olacak. .

Blockcircus; girişimcilik ekosisteminin blockchain katalizörü olmayı hedefliyor. Kısa süre içerisinde 20+ mentor, 12 partner ve birden çok sponsorluk ile etkinliğe destek verenlerin arasında IBM, 500 Startups ve Hackquarters gibi yakından tanıdığımız firmalar da var. Etkinlik sadece yerel bir problemi değil, global ölçekte blockchain alanında en büyük problemlerden birine çözüm olabilir. Bu nedenle yakın dönemde San Francisco ve Berlin’de de etkinliğin düzenlenmesi için çalışmalara şimdiden başlanmış. Şimdiye kadar Blockchain’i Bitcoin ile bir tutan genel kanının değişmesi gerektiğini anlatan Apaydın, ‘’Blockchain; Bitcoin’den çok daha fazlası, bu işin teknoloji tarafında dünya genelinde çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Türkiye olarak bu treni kaçırmamalıyız.’’ diyerek bu konuda hızlı hareket etmemiz gerektiğini belirtiyor.

Bu konuyla ilgili workshoplara katılabileceğiniz, başarılı eğitmen&mentorlarından destek alarak ürün geliştirebileceğiniz Türkiye’nin ilk Blockchain eğitim hackathonu, Blockcircus’a buradan başvurabilirsiniz; https://blockcircus.com/

BİR CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen Adınızı Girin